Кредитні канікули під час воєнного стану. Як уникнути неприємних сюрпризів
« Корисне / Кредитні канікули під час воєнного стану. Як уникнути неприємних сюрпризів

Кредитні канікули під час воєнного стану. Як уникнути неприємних сюрпризів

Після початку війни і оголошення воєнного стану, багато банків ввели для своїх клієнтів “кредитні канікули”. У більшості позичальників з’явилося питання, що це означає? Чи треба повертати кредит? Як довго продовжаться пільгові умови оплати кредитів? Чи є нюанси, про які не варто забувати?

Кредитні канікули під час війни – це можливість не вносити платежі по кредиту, без змін в кредитній історії і нарахування штрафних санкцій за затримку оплати.

Що входить в поняття кредитні канікули?

Після введення воєнного стану, правила оплати кредитів змінилися. Цьому сприяло ухвалення Закону України № 2120 – IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України і інших законодавчих актів України про дію норм на період дії воєнного стану”. Після ініціації і ухвалення цього закону в Україні заборонено нарахування штрафних санкцій за прострочення платежів по кредиту.

Саме цей пункт закону усі трактують як “кредитні канікули під час воєнного стану”. Хочемо звернути увагу, що не йдеться про призупинення нарахування відсотків по Вашій заборгованості. Відсотки ніхто не списує і списувати не буде. І кожен місяць, поки кредит не сплачений, загальна сума нарахованих відсотків буде рости.

Ще один важливий момент, зміни, що набули чинності після ухвалення вищезгаданого закону, торкаються фізичних осіб. Якщо Ви брали кредит на юрособу, умови погашення заборгованості треба уточнити у Вашого кредитора, щоб уникнути неприємних нюансів.

Подати заявку

Які ще зміни прийняли на період воєнного стану?

Окрім відміни нарахування штрафів, кредитори не мають права підвищувати відсоткові ставки. Але не все так однозначно. Якщо в договорі передбачена плаваюча процентна ставка, а кредитор продовжуватиме працювати у рамках договору, при збільшенні розміру відсотків нічого не порушить.

Що стосується іпотечного кредитування, зміни прийняли відносно відчуження майна на період воєнного стану. Кредитор не може самостійно або через третіх осіб забрати нерухомість для погашення боргу.

Кредитний калькулятор
Необхiдна сума
грн
Від 20 000 до 20 000 000 гривень
Термін кредитування
мiс
Від 2 до 84 місяців
Застава
Графік погашення
щомісячний платіж
0 грн
Надiслати заявку

Які альтернативи пропонують банки своїм позичальникам

Спостерігається складна ситуація з погашенням кредитів. Наприклад, Приватбанк отримує платежі тільки по 50% виданих позик. Про це заявив Дмитро Мусієнко, керівник роздрібного бізнесу банку. У багатьох інших фінустановах називають ще нижчі цифри. 

Щоб виправити ситуацію, банки вже працюють над програмами реструктуризації кредитів. Для різних сегментів бізнесу і для жителів різних регіонів, програми відрізнятимуться. 

Клієнтам запропонують можливість відкласти платіж і продовжити термін кредиту. При перенесенні терміну виплати платежу, позичальник отримає можливість сплатити заборгованість пізніше, але при цьому сума накопичуватиметься.

Продовження терміну кредиту дозволить позичальникам зменшити суму щомісячного платежу. Як правило, при такому способі реструктуризації, процентна ставка не змінюється, а тіло кредиту ділиться на більшу кількість частин. Це означає, що при зниженні щомісячного платежу, загальна переплата по кредиту стане вища.

Висновки: Щоб допомогти позичальникам, НБУ ініціював закон, який не дозволяє застосовувати штрафні санкції за прострочення платежів по кредитах, що були оформлені до прийняття воєнного стану в Україні. При цьому, нарахування відсотків є абсолютно правомірним з боку банку і не підлягає списанню.

Кредитори починають пропонувати реструктуризацію своїм позичальникам. Це дозволить знизити розмір щомісячної виплати, але при цьому зросте переплата по кредиту. Чи погоджуватися на такі умови, вирішувати Вам. 

Можна погоджувати з кредитором виплату заборгованості впродовж 30 днів після відміни воєнного стану, але якщо зробити прості розрахунки, з’ясується, що сума боргу  буде значна і одномоментно її повернути буде складно.

Співробітники НБУ рекомендують не накопичувати борг і по можливості виплачувати кредит, не чекаючи закінчення кредитних канікул через воєнний стан в Україні.

Кроки отримання кредиту
01.

ЗАЛИШТЕ ЗАЯВКУ

Для цього зателефонуйте нам, залиште заявку на сайті, або відвідайте офіс у Києві.
02.

ОТРИМАЙТЕ ОЦІНКУ

Експерт може провести огляд вашої нерухомості або авто вже у день звернення.
03.

ПІДПИШІТЬ ДОГОВІР

Узгодьте всі умови з юристом і підпишіть договір у присутності нотаріуса.
04.

ЗАБЕРІТЬ ГРОШІ

Отримайте всю суму кредиту готівкою відразу ж після підписання договору.
Отримати кредит

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Як довго продовжаться кредитні канікули в Україні?

Верховна рада України прийняла пільгові умови повернення кредитів на період дії воєнного стану і ще на 30-и денний період після його закінчення.

Чи можу я отримати пільги на кредит, якщо візьму гроші зараз?

Кредитні канікули діють на позики, які були отримані до 24 лютого 2022 року. Якщо Ви хочете взяти кредит зараз, актуальні умови повернення кредиту необхідно уточнювати у кредитора.

Чи треба платити відсотки по кредиту?

Нарахування відсотків по кредитах абсолютне законно і усі відсотки потрібно буде виплатити. Списання відсотків не очікується. НБУ рекомендує не ігнорувати виплату відсотків, щоб не накопичувати борг.

Як повертати кредит, якщо я поїхав за кордон?

Ви можете узгодити з Вашим кредитором спосіб погашення кредиту, якщо Ви виїхали за кордон. Ігнорування кредитних зобов’язань може надалі негативно позначитися на кредитній історії, а також привести до судових позовів.